V okviru sodelovanja v nacionalnem medresorskem projektu TEDEN KULTURNE DEDIŠČINE smo medse povabili Milivoja Roša, ki nam je ob spremljavi lutk pripovedoval porabsko pripovedko Gnes malo, zranja malo (Karel Krajzar). Kot nalašč nas je g. Roš obiskal ravno na svetovni dan knjige – 23. 4. 2024.

Letos je rdeča nit projekta Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav, zato smo se odločili, da otrokom predstavimo našo prekmursko kulturno dediščino, kot del našega življenja, naše identitete in sicer pripovedno izročilo Slovencev v Porabju. In prav Miki Roš, ki je vsestranski kulturni izvajalec, nam je s svojimi izkušnjami s kulturo v Porabju, pričaral nepozabno dopoldne. V pripovedki je uporabil nekaj porabskih besed, katere je kasneje pojasnil in prevedel. Otroci so na nevsiljiv način usvojili različne besede. Spoznali smo, da državna meja ne loči kulturne dediščine, saj je le-ta brez meja. Na obeh straneh državne meje najdemo skupne elemente v ljudskih pripovedkah, kar dokazuje ravno to brezmejnost. Porabske kot prekmurske pripovedke imajo podobne teme, največkrat se nanašajo na skromno kmečko življenje, odvisnost od narave ter medčloveške odnose.

G. Rošu se zahvaljujemo za obisk in njegovo slikovito pripovedovanje, katerega se bomo radi spominjali.